Pasaulē aug mobilo sociālo tīklu popularitāte

Līdzīgi, kā nu jau atpazīstamību ieguvušie globālā tīmekļa giganti “Skype” un “Twitter”, savu vietu interneta vidē aizvien aktīvāk sāk iekarot jauns un daudzpusīgs produkts – mobilie sociālie tīkli. To īpaši pielāgotā programmatūra un plašās iespējas tagad ļauj mobilo tālruņu lietotājiem daudz efektīvāk, kā arī lētāk izmantot mobilos telefonus komunikācijai internetā.

Mobilie sociālie tīkli darbojās pateicoties jauna veida telefonu aplikācijai, ar kuras palīdzību to lietotāji var sazināties un veikt datu apmaiņu savā starpā izmantojot internetu. Taču atšķirībā no jau ierastajiem bezvadu lietojuma protokoliem, jeb “Wap” lappusēm, ko redzam savos mobilajos tālruņos ikdienā, mobilais sociālais tīkls funkcionē īpaši telefonam radītā darba vidē.

Tas nozīmē, ka pateicoties speciālai, telefonā uzstādītai aplikācijai, komunikācijā tiek iesaistīti arī tālrunī esošie rīki. Piemēram, atrodoties šādā tīklā ar tālrunī iebūvēto fotokameru uzņemts attēls jau pēc dažām sekundēm var būt redzams arī citu lietotāju telefonos un datoros. Turklāt, attēla nosūtīšana ir daudz lētāka, par mobilo tālruņu operatoru piedāvātajām multivides ziņojumu (MMS) iespējām. Papildus tam telefona aplikācija tālrunī iebūvēto “GPS” sistēmu var saistīt ar internetā pieejamajām kartēm. Līdz ar to tīkla lietotājam paveras iespēja aplūkot ne tikai citu fotografētos attēlus, bet arī redzēt vietu uz kartes kur šīs fotogrāfijas uzņemtas.

Mobilo sociālo tīklu analogs Latvijā ir kompānija “FindMe.lv“. Tās izpilddirektors Andrejs Podobeds stāsta, ka līdz šim interneta portālu pārlūkošanai mobilajos tālruņos tika lietotas šo vietņu “Wap” versijas. Tās, faktiski, esot tās pašas interneta lapas, tikai adaptētas – samazinātas darbam mobilajā tālrunī. “Diemžēl šāds risinājums ir izrādījies samērā neefektīvs, jo netiek izmantoti tie rīki, kas jau ir iebūvēti mobilajā telefonā,” uzskata FindMe.lv izpilddirektors. Viņš arī norāda, ka katras darbības veikšanai “Wap” lappusēs ir vajadzīga ilgstoša datu lejupielāde no interneta. Tāpēc arī ikdienas praksē interneta lietošana mobilajā tālrunī ir stipri vien ierobežota un komplicēta.

Savukārt mobilo sociālo tīklu telefonu aplikācijas strādā daudz ātrāk, tā kā programma izmanto mobila telefona iekšējas iespējas, nevis pastāvīgi lejupielādē interneta lappuses caur mobilo internetu. Piemēram, tālruņa aplikācija ko lieto FindMe.lv ļauj izmantot jau pašā mobilajā telefonā pieejamos rīkus – fotokameru, iebūvēto “GPS” uztvērēju un citus instrumentus. Var teikt, ka ar mobilā sociālā tīkla palīdzību komunikācija notiek vairākos līmeņos. Līdztekus sarakstes iespējām un datu – attēlu apmaiņai, FindMe.lv tīkls paredz arī telefonā iebūvētās “GPS” funkcijas sasaisti ar “Google” karti. Šāds risinājums dod iespēju ne vien ērti komunicēt savā starpā, veidot domubiedru grupas un atrast jaunus kontaktus, bet arī tālrunī ieraudzīt savu draugu atrašanās vietu uz kartes un sekot līdzi viņu pārvietošanās maršrutam.